Loading...
ALTERNATİF TIP

Boğaz ağrısı için bitki çayları

Kış aylarında artan boğaz ağrıları tedavi edilmediği taktirde enfeksiyona dönüşebilir. Boğaz ağrısının tıbbi adı farenjittir. Farenjit, boğaz yollarının yangı kapması ile sonuçlanan iltihaplanma durumudur.Uzun süreli gerçekleşen boğaz ağrılarının nedeni ise kronik farenjittir.

Sinüslerden itibaren boğaz ve ağız içerisindeki iltihaplanma ile gerçekleşen boğaz ağrılarının başlıca nedenleri sigara kullanımı, sert veya katı yiyecekleri yeteri oranda çiğnemeden yutmak, saman nezlesi, reflü ve mide rahatsızlıkları, kimyasallar maddelerin derin nefes ile çekilmesi ve kuru hava içinde barındırılmasıdır.

Virüsler ve bakterilerin tedavi yöntemleri birbirinden farklıdır. Özelliksiz virüsler, kendi kendilerine bir hafta içinde tamamen iyileşen hastalıklar iken, bakterilerde antibiyotik kullanımını gerektiren farklı bir tedavi süreci vardır.

Boğaz ağrısına sebep olan virüs için antiviral bir ilaç verilmez. Boğaz bölgesini rahatlatacak gargara, pastil gibi lokal tedaviler uygulanır. Viral bir enkfeksiyon olduğu için, bağışıklık sistemini desteklemek amacıyla vitamin ve benzeri ilaçlar kullanılabilir.

Boğaz ağrısından kurtulmanın ilaçlar dışında alternatif yolu ise bitki çaylarıdır. Bitki çaylarının boğazı yumuşatma, vücudumuzda oluşan toksinleri dışarı atma gibi bir takım yararları da vardır. Bitkiler ile hazırladığınız çay ve ağız gargaraları boğazınızda oluşan iltihaplanmaya birebirdir.

Bu bitkisel çaylar; adaçayı, meyan kökü çayı, papatya çayı, karaağaç çayı, okaliptüs çayıdır.

 


Boğaz Ağrısına İyi gelen Bitkisel Çaylar

Adaçayı: Adaçayı boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde oldukça etkilidir. Adaçayı içinde bulundurduğu mineraller ve vitaminler ile doğal bir antiseptik konumundadır. Boğazdaki iltihaplanmayı azaltır. İki çay kaşığı adaçayının içine kaynar su ekleyip beş dakika kadar demleyin. Boğaz yollarında oluşan iltihaplanmalarda, aşırı öksürüklerde meydana gelen boğaz ağrılarına çözüm olarak sunulan çayların başında gelmektedirler.

 

Papatya çayı: İltihap önleyici özelliğinden dolayı boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilir. Uyku getirebileceği için iş yerinde gargara şeklinde kullanılabilir.

Adaçayı ve papatya çayı oluşan sinir bozukluklarında, uykusuzluk durumlarında tedavi amaçlı kullanılan alternatif tıbbın yardımcısı olan çaylardır.

 

Meyan kökü çayı: Bilinen en eski tedavi amaçlı çaydır. Sadece boğaz içi değil ağız yaraları, mide ülseri, viral ve alerjik hastalıklarda da kullanılmaktadır. Aşırı tüketilmesi halinde tansiyonu yükseltebilir ve potasyumu düşürebilir. Bu nedenle gargara suyu olarak kullanmanız önerilir.

 

Karaağaç çayı: Kuzey Amerika’da özellikle kullanılan, gelenekselleşmiş bir bitki çayıdır. Karaağaç kabuklarından elde edilen çay, sıcak su içinde jel kıvamında çözülür. Boğaz tahrişini azaltırken boğaz ağrısını da hafifletir. İçilen karaağaç çayı boğaz yollarındaki iltihaplanmayı önlemektedir.

 

Okaliptüs çayı: Soğuk algınlığı, grip tedavisinde etkili olduğu gibi boğaz ağrılarına birebir gelmektedir. Bronşit ve sinüzit ağrılarını da sonlandırır. Bitkiyi çayı şeklinde hazırlayabileceğiniz gibi kaynar suya iki veya üç kaşık okaliptüs atıp buharını soluyarak burnunuzu, sinüslerinizi açabilirsiniz. Gargara suyu olarak da kullanılabilir.