Loading...
ALTERNATİF TIP

Kilo vermek için ne yapılmalı?

Kilo vermek

Kilo vermek için ne yapılmalı?

Aşırı kilo veya aşırı zayıflık sağlıklı olmadığınızı gösterir. Bu bazen psikolojik bazı sorunların habercisi olabilir. Bazen ise ciddi rahatsızlıklardan kaynaklanabileceği gibi kontrolsüz aşırıya kaçan yemek yeme alışkanlıklarından kaynaklanabilir. Kilo ciddi rahatsızlıkların belirtisi olduğu gibi, bazı rahatsızlıklarıda atlatmayı zorlaştırmaktadır. Kilolar aslında artık küresel bir sorun olmuş durumdadır. Günümüzün en büyük sorunları arasında bulunmaktadır. Ancak aslında kilo vermek sanıldığının aksine çok zor bir olay değildir. İmkansız hiç değil.

Kilo vermek için size pahalı, uyması imkansıza yakın olan diyet listeleri vermeyeceğim. Veya herhangi bir tarif vermeyi düşünmüyorum. Ben size herhangi bir diyet listesi vermeyeceğimi, elinizdeki- evinizdeki yiyecekler ile de kilo verebileceğinizi söylüyorum.

Öncelikle tabiki doktorunuza danışmalı ve gerekli tahlilleri yaptırmalısınız. İnsülin direnciniz varsa, veya troit gibi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuzun kontrolünde kilo vermenizde fayda olduğunu düşünmekteyim.

Kilo vermek için yapmanız gereken ilk şey Kararlı ve istekli olmaktır. İradenize hakim olmalısınız. Gerçekten kararlı ve istekliyseniz bayram, yılbaşı, doğum günü, eş- dost ziyareti, özel günler gibi günleri bahane edip amacınızdan şaşmazsınız.

İkinci olarak evinizde mutlaka bir tartı bulundurmalısınız. Veya en azından haftada bir eczanede tartılmalısınız. Ancak baskül ve dijital tartılar arasında bazen farklılıklar olabildiği için bir tartının değerlerini en başından itibaren kendinize referans almalısınız.

Evet tartıldınız. Şuan ki kilonuzu biliyorsunuz. Artık hedef kilonuzu belirlemelisiniz. Bunu kendinizde yapabilirsiniz. Küçük adımlar şeklinde küçük hedefler de koyabilirsiniz. Veya aşağıdaki tablodan kendi ideal kilonuzu bulup, hedefinizi belirleyebilirsiniz.

Kadınlar için ideal kilo tablosu

Erkeler için ideal kilo tablosu

Hedefinizi belirlediniz.

Üçüncü olarak hergün mutlaka 2- 2,5 litre  su tüketmelisiniz. Sadece kilo vermek için değil. Vücudunuzun sağlığı, saç ve yüz güzelliğiniz için de su içmek çok önemlidir. Kilo vermek için mümkünse kahvaltıdan önce ılık bir veya 2 bardak su içebilirsiniz.

Uyku saatlerinizi düzenlerseniz,  geç saatte yeme isteğinizi bastırabilirsiniz. Gece on iki- bir arasında uyumanız  yağ yakımını hızlandıracaktır.

Günümüz teknolojisinde artık hemen hemen herkeste akıllı telefon, herhangi bir bilgisayar veya tablet bulunmakta.  Ve onlarda bulunan uygulamalardan vücudunuzun ihtiyacı olan kaloriyi hesaplamalısınız. Neden mi?

Gerçekte biz farketmesek bile insanlar uyurken bile enerji harcarlar. Uyurken vücudumuz ile bir çok işlevi yapmayız ancak, yaşamak için nefes almamız gerekir ve bazı organlarımızın uyurkende çalışması gerekir. Bu nedenle uyurken bile enerji harcar yani kalori yakarız. Gün içindeki aktifliğiniz vücudunuzun enerji ihtiyacını arttıracaktır. Çok hareket ettiniz ve vücudunuzu çok yordunuz o halde o gün  yemeniz gereken yiyecek kalorisi de artacaktır.  Eğer yediğiniz yiyeceklerin kalorisi ile vücudunuzun yaktığı kalori eşit ise kilo almazsınız aynı zamanda vermezsinizde. Vücudunuzun yaktığı enejiden daha az enerjili yiyecekler tükettiyseniz kilo verirsiniz. Daha fazla enerjili yiyecekler tükettiyseniz kilo alırsınız.

Vücudunuzun günlük ihtiyacı olan kalorinin dışında 7000 ile 9000 kalori  (bünyeden bünyeye değişmektedir.) kadar fazla almanız halinde 1  kilo alırsınız.  Vücudunuzun günlük ihtiyacı olan kalorinin altında kalacak şekilde yiyecekler tüketip bir sürenin sonunda 7000-9000 kalori az almayı başardıysanız bir kilo verdiniz demektir.

Size diyet listesi vermeyeceğimi söylemiştim. Nedenine gelince ne yediğinizden ziyade ne kadar yediğiniz, ondan ne kadar kalori aldığınız önemlidir. Tabi ki sağlığınız için doğru yiyecekler seçmelisiniz. Şeker ve karbonhidrattan uzak durmalısınız. Yapılan araştırmalara dayanarak söylüyorum ki; karbonhidrat ağırlıklı da beslenseniz kilo verebilirsiniz. Yine belirtmeliyim ki bu doğru yani sağlıklı bir beslenme şekli değildir. Bu nedenle sağlıklı yiyecekler seçmeniz faydalı olacaktır. Ancak mecbur kaldığınız durumlar olabilir veya canınız çikolata istediğinde bir parça çikolata yemeniz size kilo aldırmaz. Önemli olan dengeli beslenmektir. Dengeli beslenip işin ucunu kaçırmamaktır.

Yediğiniz tüm yiyeceklerde yağ, protein ve karbonhidrat az veya çok bulunmaktadır. Yani tamamen yağdan veya karbonhidrattan uzak duramazsınız. Bu mümkün değildir. Kilo vermek için aslında olması gerekende budur. Dengeli beslenmek yararlı olacaktır.

Akşam ağır yiyecekler yiyeceğinizi biliyorsunuz diyelim gündüz yediklerinizi hafif tutmalısınız. Öğlen ağır bir yiyecek tükettiyseniz akşam bunu bir sebze yemeği, salata ile dengelemelisiniz. Kendinizi aç bırakmamalısınız. Aç kalmak bir zayıflama yöntemi değildir. Metabolizmanızı yavaşlatacaktır.  Bu şekilde kilo vermeniz hızlanmaz aksine yavaşlar. Vücudunuz sandığınızdan akıllıdır. Kendini korumaya alacaktır. Bir süre sonra metabolizma hızınızı yavaşlatıp, kilo verme hızınızı yavaşlatacak veya durduracaktır.

Metabolizma hızınızı artırmanın yollarından biri dengeli, sağlıklı ve sık beslenmedir. Ara öğünler olmalı hayatınızda.

Metabolizma hızınızı artırmanın bir diğer yolu ise harekettir. Mümkün olduğu kadar aktif olmaya çalışmalısınız. İllaki bir spor salonuna yazılmak zorunda değilsiniz. Evinizde de spor yapabilirsiniz. Veya imkanınız oldukça yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Evet son aşamaya geldik. Günlük kalori ihtiyacınızıda hesapladınız. Çok hızlı bir şekilde kilo vermek veya almak doğru değildir. Vücudunuzu bitkinleştirecektir. Daha öncede dediğim gibi kilo verme hızınızı arttırmak yerine yavaşlatır. Bu nedenle hesapladığınız günlük kalori ihtiyacınızın 300-500 kolori kadar altında kalacak kadar yiyecekler tüketmelisiniz.

Kendi diyet listenizi yiyeceklerin kalorisine bakarak, vücudunuzun günlük  ihtiyacı olan kalorinin 300-500 kalori altında alarak istediğiniz kiloya ulaşabilirisiz. Ancak şunu tekrar belirtmek istiyorum aşırı zayıf olmakta sağlığınızı kaybetmenize sebep olabilir. İdeal kilonuza ulaşıp onu korumanız faydalı olacaktır.