Loading...
ALTERNATİF TIP

Sarımsağın saç için faydaları nelerdir?

Sarımsağın saç için faydaları

Sarımsağın saç için faydaları nelerdir?

Saçlarınız cansızlaştıysa, kırılıp döküldüyse ve herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanmadığından eminseniz, belliki saçınıza bakım yapma döneminiz gelmiş. Yedikleriniz ve içtikleriniz saç bakımınızı mutlaka etkileyecektir. Günlük su tüketiminiz sağlığınız gibi saç bakımı için de ciddi öneme sahiptir. Diyetteyseniz ve saçınız için gereken vitaminlerden yoksun bir diyet programınız varsa bu da saçlarınızın cansızlaşmasına, kurumasına veya zarar görmesine neden olur. Dönem dönem saçlarınıza dışardan da bakım yapmakta fayda vardır. Kimyasal ürünler kullanmak yerine alternatif bitkisel çözümleri uygulamak daha faydalı olacaktır. Sarımsak ta bu bitkisel çözümler arasındadır.

Kokusu rahatsız edici olsada Sarımsak geçmişten günümüze kullanılan saç güçlendirici alternatif yöntemlerden biridir. Düzenli ve uzun süre kullanarak etkisinden emin olabilirsiniz.

Sarımsağın saç için faydaları nelerdir?
Sarımsakta sülfür, selenyum, C vitamini bulunmaktadır. Asidiktir ve kullanılan yerde yanma hissi oluşturur ve saç hücrelerini uyarır.
Saçın uzamasına, güçlenmesine, kökten uca saçların güç kazanmasına ve gürleşmesine yardımcı olacaktır. Sarımsak saç beyazlaması konusunda da etkilidir. Saçlarınızın erken beyazlamasını engeller. Saç dökülmesi için de düzenli kullanımda etkisini mutlaka görürsünüz. Sarımsakta bulunan Selenyum, E vitamini emilimini arttıracağı için saç dökülmesi ve saçın onarımı üzerinde etkin olacaktır.

Sarımsakta var olan Sülfür saç hücrelerini uyarır ve ölü hücreleri yeniler. Sarımsakta bulunan kalsiyum ve demir de saçlarınızın güçlenmesinde etkilidir. Saç kökleriniz güçlenir. Yeni çıkan saçlarınız eskisinden daha güçlü ve çok sayıda çıkacaktır. Saç yapınız ince telli ise sarımsağın içinde bulunan C vitamini saçınızın daha kalın telli olmasına yardımcı olacaktır. Sarımsak özlü sampuanlardan da anlaşılacağı üzere sarımsağın saçlarımız üstünde olumlu etkisi büyüktür.

Sarımsak kullanarak saçlarımdaki kırılma azalır mı?

Sarımsağı düzenli bir şekilde kullanarak saçınızın canlanmasına, parlak ve güçlü bir görüntü kazanmasına yardımcı olursunuz. Yapılan işlemlerden dolayı zarar görmüş, yıpranmış ve gücünü kaybetmiş saçlar için de kullanılmasında fayda vardır. Sarımsak saç onarımını hızlandırdığı için saç kırılmalarında büyük oranda ve ciddi bir azalma sağlar.

Sarımsağı kullanma yöntemi saçınızdaki probleme göre değişecektir;
Saçlarınızın gürleşmesi için ilk etapta şampuanınıza veya saç kreminize sarımsak katabilirsiniz. Evet piyasada çok sayıda sarımsak özlü şampuan satılıyor ancak bileşiğindeki kimyasallardan dolayı etkisi büyük olmayacaktır. Sarımsağı rendeleyerek veya sarımsak yağını şampuanınıza katarak kullanabilirsiniz.

Sarımsak yağını saçımda nasıl kullanırım?
Haftada bir gün saç diplerinize elleriniz ile veya pamuk yardımı ile sürerek boneyle kapatıp bir süre sonra saçınızı yıkayın. Şampuanınıza ekleyerek te kullanabilirsiniz.

Saçınıza yağ bakımı yaptıktan sonra, saçınızı temizlerken saçınıza su dökmeden önce saçınızı şampuanlayınız. Bu şekilde saçınızı yıpratmadan bakımını tamamlayıp yağlardan arındırırsınız.