Loading...
ALTERNATİF TIP

Sarımsak mucizeleri

Sarımsak mucizeleri

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak faydaları özellikle de vücudun hastalanmasını önlemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğu için özellikle tüketilmesi gereken bir besindir.  Sarımsak nelere iyi gelir diye merak edenler için özellikle pek çok alanda tercih edilen ve sıkça kullanılan bir şekilde doğal antibiyotik etkisi içerir.

Yapılan araştırmalarda, sarımsağın sırrının ona kokusunu da veren allisin maddesinde yattığı ortaya çıktı. Allisin maddesi, vücuda girdiğinde parçalanarak hidrojen sülfat yayıyor ve kokuya neden oluyor. Aynı zamanda damarları genişletir, damarların tıkanmasını engeller, yüksek tansiyonu düşürür ve kan akışını hızlandırır.Damarları genişleterek terlemeyi de arttırır.

Ancak aşırı tüketimi halinde kanı inceltir bu nedenle sarımsağın ölçülü olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda yapısında bulunan kükürt bileşikleri, alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Özellikle bağırsak hastalıkları, parazitlere karşı, solunum hastalıklarında, deri hastalıkları, yaraların iyileştirilmesinde, kalp damar hastalıklarında, kanseri engellemek için, immün bağışıklık sistemin uyarılmasında, detoksifikasyon yapması, radyasyona ve strese karşı koruma, fiziksel gücün artırılması, antiaging etkilerinden dolayı (yaşlılığa karşı) sarımsak kullanılmaktadır.

Kan sekeri düzeyini düşürür, kronik bronşiti önler ve etkisini azaltır, bağışıklık sistemini uyarır, iştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. Balgam, idrar, safra ve gaz söktürücüdür. Nezle, soğuk algınlığı, uçuk, mide, bağırsak ve mantar iltihapları, arpacık gibi bakteri, virüs ve mantarların oluşturduğu enfeksiyonlara karşı kullanılmaktadır.

Vitamin, mineral ve aminoasitler bakımından olabildiğince zengin olan sarımsak, kalp krizi, beyin kanaması riskini azaltıyor. Birden çok faydasının olmasının yanı sıra aynı zaman da kanser riskini de azalttığı konusunda da pek çok araştırma bulunmaktadır. Sarımsağın yapılan araştırmalar sonucunda sarımsağın içeriğinde bulunan anti-kanserojen etkenler ile kanser olma riskini azalttığı düşünülmektedir. Anti-kanser etkisi sarımsakta bulunan alil sülfür denen madde ile mümkün oluyor. Doğal yollarla ve bitkilerle kanseri önlemek isteyen kişiler için sarımsak son derece etkili bir bitkidir. Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser hücrelerinin oluşmasını ve büyümesini engeller ve doğal antibiyotik olduğu için vücudun hastalıklara karşı savaşmasını sağlar.

Sarımsağı günde 8-10 diş oranında tüketmenin pankreas kanserini % 54 oranında azalttığı da yapılan araştırmalar doğrultusunda ispatlanmaktadır. Ayrıca meme kanserini de önlediği ve yakalanma oranlarını düşürdüğü ispatlanmaktadır. Prostat, mide ve kalın bağırsak kanserlerine yakalanma riskini de azaltmaktadır. Aynı zamanda hastalığın ilerlemesinide önlemektedir.

Sarımsak Nasıl Tüketilmelidir?

Sarımsağın en faydalı tüketimi çiğ olarak tüketmektir. Tadı özellikle çiğ yendiği zaman rahatsız edici olsa da sarımsağı çiğ olarak tüketmek en sağlıklı olan tüketim şeklidir. Pişirildiği zaman antioksidan etkisini yitiren sarımsağı çiğ yenmesi daha sağlıklıdır.

Günde iki diş sarımsağın çiğnenerek tüketilmesi, birçok hastalığı önlemek ile birlikte, damarları genişletici özelliğinden dolayı kalp krizi geçirme riskini azaltıp, tansiyonu da düzenler.

Sarımsağın, çiğ tüketimine de dikkat edilmelidir. Çiğ tüketilen sarımsaktaki ‘Allicin’ denen madde, kolesterol düşürme etkisi yanında, karaciğer, mide, bağırsak sistemini tahriş edip, erkeklerde sperm hareketlerini yavaşlatmaktadır.

Oysa dövülmüş sarımsak suda en az 10 ay kadar bekletildiğinde mucize bileşiği ”S-Alilsistein (SAC)”açığa çıkmaktadır. Bu mucize madde karaciğeri koruyucu, savunma sistemini güçlendirici, kanseri önleyici ve tüm kemoterapatik ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltıcı etkiye sahiptir. Suda erir sarımsak (S-Alilsistein) sitotoksik olmadan tüm faydalı etkileri sağlamaktadır.

Çok fazla çiğ sarımsak yenilmesi, sindirimi esnasında oluşan gazların verdiği rahatsızlık dışında, bağırsak mukozasındaki normal floranın zarar görmesine neden olabilmektedir..